Урок
української мови (6 клас) на тему:
«Прикметник. Узагальнення та систематизація
вивченого матеріалу»
Тема уроку.
Прикметник. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.
Навчальна мета: закріпити ,поглибити та узагальнити знання про прикметник
як частину мови, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль; удосконалити орфографічні навички.
Розвивальна мета: розвивати усне та писемне мовлення, уміння виділяти головне в навчальному матеріалі, розвивати самостійне мислення.
Виховна мета: дібраним дидактичним матеріалом виховувати любов до українського слова, творчості Т. Г. Шевченка.
Розвивальна мета: розвивати усне та писемне мовлення, уміння виділяти головне в навчальному матеріалі, розвивати самостійне мислення.
Виховна мета: дібраним дидактичним матеріалом виховувати любов до українського слова, творчості Т. Г. Шевченка.
Тип уроку:
урок узагальнення та систематизації знань, умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I.Організаційний момент
1) Вступне слово вчителя:
Дорогі діти! Сьогодні
у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми
зробимо ще один крок
В країну
прекрасну, країну чудову,
Що нас так
чарує, збагачує мову.
Рада всіх вітати на нашому уроці. Сподіваюсь, що, як завжди, нам приємно
буде працювати разом. Бажаю вам успіхів, цікавих відкриттів на уроці, гарного
настрою. Візьмемо із собою на урок старанність, наполегливість і уважність.
ІI. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної
діяльності учнів.
-
Вправа «Зроби
комплімент»
-
Діти, скажіть, будь
ласка, чи вам подобається чути приємні слова на свою адресу?
-
Гарні є в житті моменти. Це, наприклад, компліменти. Зробити комплімент - це
значить назвати людину приємним словом, похвалити за щось добре. Для того, щоб
налаштуватись на роботу, давайте наш урок розпочнемо саме з компліментів.
- Ви у мене всі розумні, кмітливі, уважні, дотепні.
Слово хлопцям. Скажіть комплімент нашим дівчатам.
Наші дівчата…
А тепер слово дівчатам… Наші хлопці…
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
Вчитель: Скажіть, діти, а слова якої частини мови ви
використали у компліментах? (Прикметники)
Тема
ця хоч не проста, та для вас цікава,
Є у ній нові слова, є у ній й забава.
І в скарбничку мовну цю, поки вивчим тему
Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо
Будуть в ній знання й уміння, правила й завдання,
Думки вашої творіння й оповідання,
І пісні й загадки ваші, й власна ваша казка.
Тему нашого уроку запишіть , будь – ласка!
Отож, розгорніть ваші зошити і запишіть тему (вчитель пише тему на дошці, а діти до зошитів).
Є у ній нові слова, є у ній й забава.
І в скарбничку мовну цю, поки вивчим тему
Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо
Будуть в ній знання й уміння, правила й завдання,
Думки вашої творіння й оповідання,
І пісні й загадки ваші, й власна ваша казка.
Тему нашого уроку запишіть , будь – ласка!
Отож, розгорніть ваші зошити і запишіть тему (вчитель пише тему на дошці, а діти до зошитів).
Протягом багатьох уроків ми з вами мандрували по
великій країні, що зветься Прикметниковія і знаходиться на планеті Морфологія.
А сьогодні ми маємо пройти кінцевий етап мандрівки. Час підвести підсумок,
повторити, закріпити і систематизувати знання з теми „Прикметник”. Але спочатку давайте разом
пригадаємо правила роботи на уроці.
Правила роботи на уроці:
Ми поважаємо права власні й інших.
•
Ми не сміємося над чужими помилками,
•
Ми маємо право
на помилку, бо вчимося.
•
Ми ділимося напрацьованими матеріалами
та думками.
•
Ми завжди допомагаємо один одному.
•
Ми слухаємо, що нам хочуть сказати
інші, якщо треба, запитуємо.
•
Ми цінуємо
здобутки інших.
·
Ми намагаємося виконати роботу
якнайкраще.
"Малюнкове вітання".
(вчитель прикріплює на дошці смайл
"Радість" і бажає всім учням гарного настрою, легкого засвоєння теми.)
ІV. Виконання тренувальних
вправ.
Слово вчителя: Вдома ви мали повторити тему
«Прикметник». Тому зараз ми перевіримо, як ви це зробили.
Отож, пропоную вам позмагатися у бліц-турнірі.
1.
БЛІЦ-ТУРНІР:
Скільки всього частин мови в українській мові ?( 10 ).
Скільки всього частин мови в українській мові ?( 10 ).
2.
До якої з них належить прикметник? ( до самостійних ).
До якої з них належить прикметник? ( до самостійних ).
3.
На що вказує прикметник? ( на ознаку предмета).
На що вказує прикметник? ( на ознаку предмета).
4.
На які питання відповідає прикметник? ( Який? Чий? ).
На які питання відповідає прикметник? ( Який? Чий? ).
5.
Прикметники змінюються за ... ? ( Родами, числами, відмінками ).
Прикметники змінюються за ... ? ( Родами, числами, відмінками ).
6.
Яку частину мови треба знайти в реченні, щоб визначити рід, число, відмінок ( Іменник ).
Яку частину мови треба знайти в реченні, щоб визначити рід, число, відмінок ( Іменник ).
7.
Назвіть розряди прикметників (Якісні, відносні, присвійні )
Назвіть розряди прикметників (Якісні, відносні, присвійні )
8.
Який розряд прикметників має ступінь порівняння (Якісні)
Який розряд прикметників має ступінь порівняння (Якісні)
9.
За допомогою яких суфіксів твориться проста форма порівняння вищого ступеня. ( ш, іш )
За допомогою яких суфіксів твориться проста форма порівняння вищого ступеня. ( ш, іш )
10.
Яка синтаксична роль прикметника у реченні? ( Означення, присудок ).
Яка синтаксична роль прикметника у реченні? ( Означення, присудок ).
1) Словниковий
диктант
2) Стінний, сонний,
голубиний, скляний, осінній, глиняний, чавунний, пісенний, буквений, дерев'яний,
качиний, невблаганний.
3) Робота в парах. Самостійно
поширте поданий текст прикметниками та порівняйте свій варіант із оригіналом.
Зробіть висновок про функції прикметників у мові.
І досі сниться: під горою
Між вербами та над водою
…
хаточка. Сидить
Неначе й досі …
дід
Коло хатиночки і бавить
…
та …
Своє … внуча… (Т.Шевченко)
Оригінальний
текст
І досі сниться: під горою
Між вербами та над водою
Біленька хаточка. Сидить
Неначе й досі сивий дід
Коло хатиночки і бавить
Хорошеє
та кучеряве
Своє
маленькеє внуча… (Т.Шевченко)
4) Робота з підручником : виконання вправи 432 – с.178
5) Самостійна
робота
Переписати, від поданих у дужках прикметників утворити форми вищого та
найвищого ступенів порівняння. Використані при творенні префікси та суфікси
підкреслити.
Любов (сильний) смерті. У друга вода (солодкий) від вражого меду. Долі і (швидкий) конем не
об’їдеш. Нащо (хороший) скарб, якщо в сім’ї лад? І (великий) люди мали (малий) колиску. Перші
кроки (тяжкий). Слабий та малий (старший) у хаті. Зі всіх скарбів (цінний) є
молодість .
Народна творчість.
Вчитель: Молодці, діти! Ви добре впоралися із цим завданням. А
тепер час трошки відпочити. Ми з вами побуваємо на програмі «Сміхопанорама».
6) «Сміхопанорама»
Учень 6 класу писав
твір про свій вихідний день. Ось що у нього вийшло: «Вчора я, повертаючись із
кіна, вирішив зайти до кафа. Йти було далеченько. Таксів по шосі не зустрів.
Нарешті дійшов. У фойя мене зустрів офіціант. Він показав мені меня. Я хотів
замовити пюра, але його не було, а рага я їсти не схотів. Я замовив десерт: сік
із манга і ківи та пачку ескіма. Додому купив дража. Ось так я вчора відпочив».
-
Діти,
що вас розсмішило у цьому творі? Яких правил не знав учень, коли писав твір?
Виправте усно помилки у творі.
7) Вибірковий самодиктант.
Випишіть прикметники, ставлячи їх у початковій формі (Н.
в. однини).
Реве та стогне
Дніпр широкий,
Сердитий вітер
завива,
Додолу верби гне
високі,
Горами хвилю
підійма.
І блідий місяць на
ту пору
Із хмари де-де
виглядав,
Неначе човен в
синім морі,
То виринав, то
потопав (Т.Шевченко).
8)
Вправа «Ромашка»
Учні
обирають пелюстку, на якій написаний прикметник, самостійно виконують морфологічний розбір та
складають речення з цим прикметником.
9)
Робота в групах «Рекламний
вісник»
- Діти,
ви всі добре знаєте, що в наш час жодна телевізійна програма не
обходиться без реклами. На столі у вас знаходяться шкільні прилади: ручки,
олівці, зошити, книги. Використовуючи прикметники вищого і найвищого ступенів
порівняння, зробіть рекламу будь-якого предмету. Працюємо в групах.
10) Гра «Загадки із кошика»
Скласти і
записати загадки про овочі та фрукти, використавши прикметники.
V. Підсумок уроку.
1) Рефлексія
Чого ви сьогодні навчилися
на уроці?
-
Про
що ви хотіли б дізнатися більше?
-
Які,
можливо, запитання у вас виникли з даної теми?
-
Що
сьогодні на уроці для вас було важко?
-
Як
ви будете використовувати те, що вивчили?
2) Заключне слово вчителя:
Скоро
пролуна дзвінок,
Закінчиться
наш урок.
За
роботу по заслузі
Щиро
дякую вам, друзі!
VІ. Домашнє завдання.
Всім
учням:
1. Випереджальні завдання: знайти і записати
прислів’я, приказки, загадки з числівниками.
2. За малюнком записати 10 складних прикметників та пояснити їх правопис.
Додатково:
Скласти
лінгвістичну казку «Якби з мови зникли прикметники»
